Reklama na auto


Ako vytvoriť reklamný
polep automobilu


Máte už aspoň hrubý návrh reklamy a vybraný automobil? Na rad prichádza vlastná tvorba a následná aplikácia polepu. Aby mala reklama požadovaný efekt, je dôležité dodržiavať isté pravidlá.

Grafická príprava, potrebujete blueprint

Ako sa robí reklama na auto

Váš nápad na automobil najlepšie prenesie profesionálny grafik. Od Vás bude určite potrebovať podklady pre tvorbu – požadovanú farebnosť grafiky, logo v krivkách, fotografie vo veľkom rozlíšení, texty na reklamu a taktiež rozmery automobilu. Pokiaľ sa grafik autoreklame venuje pravidelne, rozmery získa z takzvaného blueprintu, ktorý je okótovaným náčrtom vozidla pri pohľade zo všetkých strán. Ak ste graficky zruční a vlastníte potrebné softwarové vybavenie, možno si návrh pripravíte i sami.

Výroba tlačou alebo vyrezaním

Spracovaný a zadávateľom i majiteľom auta odsúhlasený návrh putuje do výroby. Pre autoreklamu sa používajú predovšetkým dve technológie:

Tlač veľkoformátovým plotrom na liatu fóliu a následná aplikácia na automobil
Pokiaľ zvolíte tento variant, môžete do návrhu zahrnúť fotografie vo vysokom rozlíšení a ďalšie zložitejšie grafické prvky, napríklad prechodové výplne. Pre dlhšiu trvanlivosť sa tlačia UV atramenty a vytlačený list samolepiacej fólie môže byť vybavený UV lamináciou zabraňujúcou rýchlemu vyblednutiu reklamy účinkom slnečných lúčov. Pre aplikáciu na okná sa používa dierovaná okenná fólia. Potlačená fólia tvorí spravidla jednoliatu plochu, pre celopolep sa používajú špeciálnym teplom tvarovateľné fólie, ktoré zaoblené časti automobilu dokonale objímu. Kvalitná liata fólia Vám poslúži aj 7 rokov.
Vyrezávanie z farebných fólií a ich postupné lepenie na vozidlo
Rezaná grafika je vhodná pre jednoduchšie formy aplikácie. Jednofarebné fólie je možné na seba vrstviť a tým tak vytvárať pestrofarebné kombinácie podľa ľubovôle. Tieto fólie nie je treba laminovať, bez problému v exteriéri vydržia 3, 5, 7 i 9 rokov. Záleží na zvolenom type a výrobcovi fólie. Rezanú grafiku je možné na automobil aplikovať po častiach a to za pomoci prenosovej fólie alebo papiera. Tak je možné jednotlivé kusy vrstviť i na seba.

Oba varianty je možné vhodne kombinovať – plechové časti napríklad polepiť vyrezávanou grafikou a okná tlačenou.

Aplikácia polepu – prizvite si pomocníka

Pre dlhú výdrž fólie je treba dobre pripraviť podkladovú plochu automobilu. Pokiaľ aplikáciu nezveríte reklamnému štúdiu, menšie polepy bezpochyby zvládnete na vozidlo preniesť aj sami.

Jak se dělá reklama na auto

Ideálna teplota pre lepenie je medzi 15 a 25 °C, presné podmienky udáva výrobca každej fólie. Lepte najlepšie v tieni alebo pri umelom osvetlení. Teplé slnečné lúče by totiž fóliu mohli prehriať a tá by sa deformovala. Pred polepením automobil dôkladne umyte. Pokiaľ mierite do umývačky, vyvarujte sa programu s voskom. Po ceste z umývačky zrejme na karosérii nachytáte nejaké zrnká prachu. Až prídete na miesto polepovania, vozidlo ešte otrite suchou handrou, a plochy, na ktoré chcete reklamu aplikovať, odmastite liehom. Vyvarujte sa agresívnych rozpúšťadiel a riedidiel. Mohli by poškodiť lak automobilu.

Nasucho či namokro? Hodia sa i magnety

Menšie motívy môžete lepiť nasucho, rozmernejšie radšej namokro – podklad rozprašovačom postriekajte jarovou vodou. Budete taktiež potrebovať filcovú a pre rezanú grafiku plastovú stierku alebo gumový valček.

Návrhy vo fotokvalite ploter tlačí na samolepiace archy. Pripravenú reklamu najprv ku karosérii len priložte a skontrolujte, či je všetko v poriadku. Vhod Vám prídu magnety, ktoré motív podržia.

Pozor na ostré hrany a bublinky

Ak je všetko v poriadku, odlepte a ohnite najprv jeden roh podkladového papiera samolepky, a ten nalepte na miesto. Celú samolepku môžete ešte raz priložiť k autu. Pokiaľ ste presvedčení o správnosti a zarovnaní reklamy, postupne odstraňujte podkladový voskový papier a filcovou stierkou pritláčajte fóliu ku karosérii alebo oknu auta. Dbajte na to, aby medzi fóliou a podkladom nevznikali vzduchové bubliny. Postupne nalepte celú plochu. Ruky pomocníka sa vždy hodia. Ak ste zvolili suchú cestu lepenia, fólia už napevno drží a nie je možné ju jednoducho odstrániť. V prípade mokrého variantu môžete ešte polep zrovnať a vytlačiť bublinky – vždy od stredu k okrajom. Pre vyhladzovanie i vytláčanie bublín používajte výhradne filcovú stierku a vyvarujte sa použitiu nástroja s ostrými hranami, inak hrozí nebezpečenstvo prerezania fólie.

Pre rezanú grafiku potrebujete „prenosku“

Jak se dělá reklama na auto

Aplikácia rezanej grafiky prebieha obdobne, len pre jej nanesenie na auto potrebujete priehľadnú prenosovú fóliu alebo polopriehľadný prenosový papier. Vyseparovaný motív položte na rovnú podložku a vyhladzovaním plastovou stierkou či gumovým valčekom naňho z pohľadovej strany postupne nalepte prenosovú fóliu. Odstráňte podkladový voskový papier. Ďalší postup je rovnaký ako u tlačenej fólie. Pre vyhladzovanie cez prenosovú fóliu môžete použiť plastovú stierku. Ako náhle je motív nalepený, opatrne snímte prenosovú fóliu. Motív zostane na karosérii alebo skle auta. Nakoniec ho vyhlaďte opäť filcovou stierkou. Prípadné bublinky môžete opatrne prepichnúť ihlou alebo špendlíkom a vzduch vytlačiť stierkou.

Nepoužívajte silu, hrozí deformácia fólie

Fólie sú pružné a kopírujú tvar karosérie. Nesmiete ich však naťahovať silou, mohlo by dôjsť k ich deformácii. Ako už bolo zmienené, s pomocníkom aplikáciu lepšie zvládnete. Po nalepení reklamy sa aspoň 2 až 3 dni vyvarujte umývaniu v umývačke a vysokotlakovému prúdu vody. Lepidlo fólie musí k povrchu automobilu dokonale priľnúť.

Fólia je odolná, vyhnite sa ale riedidlu a vysokému tlaku vody

Nalepená fólia má životnosť 3 až 9 rokov, je závislá od kvality použitého materiálu a starostlivosti pri lepení. Dlhšie Vám polep vydrží, ak nebudete umývať každý deň auto v umývačke. Radšej zvoľte ručné umytie špongiou a vodou s prímesou autošampónu. Vyvarujte sa použitiu agresívnych látok, ako sú riedidlá alebo benzín. Polepu neprospieva ani vysokotlakové umývanie. Inak nie je fólia nijak náročná na údržbu, starajte sa o ňu rovnako ako o lak automobilu. Viac informácií Vám poskytne výrobca konkrétneho typu použitej fólie.

Kampaň skončila, ako polep odstrániť?

Výhodou polepu je možnosť jeho odstránenia. Aj keď sa zdá, že fólia pôjde dole jedine s lakom, je jej odlepenie jednoduché. Šikovným pomocníkom Vám bude bežný teplovzdušný fén, nie však s príliš vysokou teplotou vzduchu. Vyskúšajte na sebe. Pokiaľ Vás horúci vzduch nepáli, potom to bez problému vydrží i lak automobilu. Fóliu pred odstránením nahrejte a nechtom odlepte. Vhod príde i plastová stierka. V žiadnom prípade ale nepoužívajte nože alebo iné ostré predmety. Poškrabali by ste lak vozidla. Postupným nahrievaním fóliu pohodlne odlepíte. Tú už nie je možné znovu nalepiť. Pre odstránenie zvyškov lepidla použite najlepšie technický lieh alebo čistý technický benzín. Najskôr si však vyskúšajte ich neškodnosť na menej viditeľné časti karosérie – napríklad v priestore motora alebo kufra. Ak bol lak pred aplikáciou polepu v poriadku, nehrozí pri odstraňovaní fólie žiadne poškodenie. Pokiaľ ste ale fóliu lepili cez hrdzavé miesto, môže v tejto oblasti dôjsť ku strhnutiu hrdze a poškodeného laku. Po starostlivom očistení povrchu vozidla môžete aplikovať novú reklamu.

Chcem polepiť automobilReklama na auto ako marketingový nástroj

Úspech Vášho podnikania závisí predovšetkým od kvalitnej a efektívnej reklamy. My Vám prezradíme, ako v tomto ohľade využiť práve reklamu na auto a zoznámime Vás s jej kladmi a možnosťami.

5 krokov k reklame na auto, ako začať zarábať

Chcete získať reklamu na auto, ale neviete ako? Začnite týmto článkom, ktorý Vás krok za krokom prevedie tým najdôležitejším, čo by ste mali vedieť, pokiaľ chcete zarábať reklamou na aute.

Ako poznať a správne vybrať kvalitný polep auta

Spoznať kvalitný polep nie je vôbec ľahké. Rovnako tak ako vybrať vhodnú techniku ​​jeho aplikácie na váš automobil. Našťastie vďaka tomuto článku to už pre vás nebude najmenší problém.

Ako premeniť auto na pohyblivú reklamu

Pochopte s nami princíp úspešnej pohyblivej reklamy a prečítajte si, ako takúto reklamu vytvoriť a plne využiť jej veľký potenciál. Dali sme pre Vás dohromady celý rad veľmi užitočných rád.

Ako vytvoriť reklamný polep automobilu

Máte hotový aspoň hrubý návrh reklamy na auto a neviete ako ďalej? Poradíme Vám! Aby Vaša reklama dosiahla požadovaný efekt, je dôležité dodržiavať isté pravidlá, o ktorých sa dočítate práve tu.